«Страшна помста», «Гамлет», «Варнак». Мотив помсти як структуротвірний елемент художнього твору

«Страшна помста», «Гамлет», «Варнак». Мотив помсти як структуротвірний елемент художнього твору

Як часто людина звертається до Бога щиросердною молитвою, простим словом, поглядом, серцем і душею, вірою і правдою, з любов’ю і надією. Надією на краще завтра, на здоров’я близьких і рідних людей, на мир у всьому світі, на порятунок від злигоднів і згуби, на власне благополуччя. . .

Літературознавчі дослідження за творами М. Гоголя, В. Шекспіра, Т. Шевченка вийшли друком у «Всесвітній літературі в сучасній школі» (5, 2019). Журнал можна замовити в електронному форматі.

Та як часто і як багато у світі людей, здатних звернутися до Бога словами героя повісті Миколи Гоголя «Страшна помста»: «Зроби ж, Боже, так, щоб усі нащадки його не мали на землі щастя; щоб останній у роду був такий злодій, якого ще і не було на світі! І від кожного його злочину щоб діди і прадіди його не знаходили б спокою в трунах, та, терплячи муку, невідому на світі, вставали б з могили! А Юда Петро щоб не мав сили піднятися і через те терпів би муку ще гіршу! І їв би, як несамовитий, землю й корчився б під землею!

* * *

І коли настане час міри в злочинах тому чоловікові, підніми мене, Боже, з того провалля на коні на найвищу гору, і хай прийде він до мене, і кину я його з гори в найглибшу безодню, і всі мерці, його діди і прадіди, де б не жили вони за життя, щоб усі потягнулися з різних країв гризти його за ті муки, що він їм заподіяв, і вічно б гризли його, й нехай би потішився я, дивлячись на його муки! А Юда Петро щоб не міг підвестися з-під землі, щоб пнувся гризти й собі, але гриз би самого себе, а кості його хай росли б дедалі більші, щоб через те ще дужчим ставав його біль. Та мука для нього буде найстрашніша, бо для людини нема більшої муки, як хотіти помститися і не могти помститися». Що це – правда чи вигадка? Чи й справді, «для людини нема більшої муки, як хотіти помститися і не могти помститися» [2, с. 129]?

Певно, великий відсоток правди в цьому є, - розмірковує автор розробки  Євдокія Кашуба, учитель української мови і зарубіжної літератури Котелевської гімназії № 1 імені С. А. Ковпака, що на Полтавщині, і запрошує вас до роздумів.

Отримувати анонси про вебінари, майстер-класи, тренінги та авторські розробки уроків можна на нашій сторінці ВСЕСВІТКА –  науково-методичний журнал у Фейсбуці.

Передплатити/придбати  «Всесвітню літературу в сучасній школі»  та «Інформаційний збірник для директора школи та завідувача дитячого садка» можна у рубриці "Передплата", а також, звернувшись за телефонами: 067-952-3476, 050-737-4696, або надіславши запит електронною поштою vsesvitka@ukr.net чи повідомлення у Фейсбуці

Ілюстрація: кадр із мульфільму "Страшна помста", «Київнаукфільм», режисер М. Титов, 1988 р.

Опубліковано 2019-05-06 16:45:00

Останні новини

Павло Мовчан: «Перед Словом усі рівні». До 80-річчя від дня народження

Павло Мовчан: «Перед Словом усі рівні». До 80-річчя від дня народження

Читати

12 липня – 75 років від дня народження Ульфа Старка. Кілька цитат для творчих читачів

12 липня – 75 років від дня народження Ульфа Старка. Кілька цитат для творчих читачів

Читати

Феномен емоційного інтелекту.  Технологія розвитку

Феномен емоційного інтелекту. Технологія розвитку

Читати