Грудень – що не день, то свято. Народні прикмети

Грудень – що не день, то свято. Народні прикмети

Грудень – студень, хмурень, стужайло, першозимник. Цього місяця дні найкоротші, а найдовша зимова ніч настає 22 грудня –  зимове сонцестояння. Від цього дня світловий час починає збільшуватися, і 25 грудня (сонцеворот), як кажуть люди, «На Спиридона сонце на літо, а зима – на мороз».

Грудень багатий на християнські й народні свята, традиції та прикмети:

1 грудня – Платона і Романа. Гарна погода віщує погожу й ранню весну.

3 грудня – Свято Прокла. Якщо цього дня сніжить, то 3 червня падатиме дощ.

4 грудня – Введення у Храм Пресвятої Богородиці (Третя Пречиста). За прикметами, сніг, що випаде до Введення, обов’язково розтане. А якщо після Введення сніг піде – то настане справжня зима, сильні морози обіцяють холодні свята.

5 грудня – Прокопа. З Прокопового дня – надійний санний шлях: «Прийшов Прокіп – зробив розміт, по снігу ступає – дорогу копає».

6 грудня – Канун Святої Катерини. Звечора дівчата починали ворожити, зокрема, ставили у воду гілочку вишні. Весілля справлятиме дівчина, чия гілочка розцвіте до Різдва.

7 грудня – Великомучениці Катерини – покровительки шлюбу й наречених, їхня захисниця. Тому 7 грудня – день жіночої долі.

9 грудня – Георгія Побідоносця, Єгорія, Юрія, Юр`їв день. Цей день називають ще осіннім, або холодним Юрієм (на відміну від весняного 6 травня), Юрієм зимовим, вовчим заступником. Колись, після закінчення основних польових робіт, селянам дозволялося переходити від одного пана до іншого протягом двох тижнів – тиждень до Юрія і тиждень після нього.

13 грудня – Андрія Первозванного – одного з учнів Іоанна. За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії, у самому Царгороді, на узбережжі Чорного моря та на околицях Києва. На його честь названо Андріївську церкву та Андріївський узвіз у Києві. Дівчата молились Андрію Первозванному, щоб послав доброго, хорошого нареченого.

Якщо на Андрія немає снігу – вся зима буде малосніжна й тепла. Цього дня жінки намагалися не пекти хліба, не шити й не прясти.

14 грудня – Наума (Святого пророка Наума) – покровителя знань і доброчинства.  У давні часи 1 грудня за старим стилем (14 – за новим) починалось навчання, бо сільськогосподарські роботи вже було завершено.

17 грудня – Великомучениці Варвари. Святкують тільки жінки. У цей день дівчата готували вареники з маком чи з сиром, серед яких обов’язково мали бути й «пірхуни» – заправлені борошном. Пригощаючи хлопців, стежили, кому втрапить такий виріб, того довгий час дражнили «пірхуном». У народі казали: яка погода на Варвари, така й на Різдво.

18 грудня – Сави  – чоловіче свято. Цей день відзначали жартівливими обрядами. У родинах, в яких були чоловіки з таким ім’ям, справляли обряд «похорону Савки»: збиралися родичі й сусіди, вітали іменинника, а він частував гостей горілкою.

19 грудня – Миколая Чудотворця (Миколи зимового). Цього дня особливо шанований у сім’ї чоловік, часто дідусь, переодягався в «Доброго Миколая» і розносив чемним, слухняним дітям подарунки. Після цього свята починали готуватись до Різдва: кололи свиней, робили великі закупи на базарі.

20 грудня – Амвросія, Андросія. Кожна дівчина мала приміряти дванадцять одежин і вбратися у найзручнішу. Дівчині, якій не дісталося одягу за розміром, прив’язували спідницю ззаду до попереку і відряджали «трусити груші». Вона вилазила на вербу і струшувала його. Подруги запитували: «Що ти тут трусиш?». – «Груші», – відказувала вона. «Так то ж не груші, а хлоп’ячі душі!» – одказували дівчата. Зібравши «натрушених груш» – сухих паличок, ішли на досвітки. Який хлопець насниться дівчині вночі, з тим вона й одружиться.

22 грудня – Ганни. Це найкоротший день року, його називають «народини сонця». 22 грудня дівчата домовлялися, як проводитимуть різдвяні свята, та виготовляли прикраси – «павуків» і «їжаків» із соломи. А жінки білили, прибирали оселі, краще вгодовували свиней – готувалися гідно зустріти свята.

25 грудня – Спиридона Сонцеворота (Преподобного Спиридона Чудотворця) – найхолодніший день грудня, бо «сонце переходе на другий бік». Цього дня прогнозували погоду на наступний рік.

26 грудня – Євстрата.  Готуючись до Різдва, починали різати птицю та колоти свиней.

29 грудня – Аггея. За спостереженнями, якщо цього дня дуже холодно, то найлютіші морози триватимуть аж до Хрещення (19 січня), а рясний іній віщував теплу погоду на свята.

Прикмети грудня

 • Сніг у грудні глибокий – урожай високий.
 • У грудні сонце на літо, а зима на мороз повертає.
 • Грудень холодний та сніжний – хліб буде буйний та пишний.
 • Який перший день грудня, така й уся зима буде.
 • Грудень холодний, сніжний та з вітрами – на врожай.
 • Якщо спекотним був липень, то грудень буде морозяним.
 • Як у грудні сніг заляже, то у серпні жито виляже.
 • Якщо грудень сухий, то буде довга, суха весна і сухе літо.
 • Дощова зима – ознака неврожайного року.
 • Якщо зима не настала в грудні й січні, то вона не настане до 10 лютого.
 • Зима морозяна з великим снігом віщує гарний врожай хліба.
 • Якщо сухий грудень буває, то суха весна і сухе літо довго потриває.
 • Коли грудень багатий на опади, то і червень дощовий.
 • Якщо липень був жарким, то грудень буде морозним.
 • Зима без снігу – не буде хліба.
 • Зима багата на сніг і ожеледицю – літо щедре на врожай.
 • Якщо на початку грудня падає густий сніг, то в червні будуть сильні дощі.
 • Грім у грудні на великі сніги.
 •  Якщо грудень холодний і сніжний – прийдешній рік буде урожайним.


Отримувати анонси про вебінари, майстер-класи, тренінги та авторські розробки уроків можна на нашій сторінці ВСЕСВІТКА – науково-методичний журнал у Фейсбуці.

Передплатити/придбати  «Всесвітню літературу в сучасній школі»  та «Інформаційний збірник для директора школи та завідувача дитячого садка» можна у рубриці "Передплата", а також, звернувшись за телефонами: 067-952-3476, 050-737-4696, або надіславши запит електронною поштою osvitaukrainy@ukr.net  чи повідомлення у Фейсбуці

Переглянути проморолики, замовити відео вебінарів + додаткові матеріали + сертифікат можна натиснувши на банер.

Опубліковано 2019-12-01 16:30:21

Останні новини

Ф. Кафка «Перевтілення». Трагедія відчуження особистості

Ф. Кафка «Перевтілення». Трагедія відчуження особистості

Читати

10 прожиткових мінімумів як одноразову винагороду отримають майже 75 тисяч українських педагогів

10 прожиткових мінімумів як одноразову винагороду отримають майже 75 тисяч українських педагогів

Читати

Чого не писав Микола Гоголь у повісті «Тарас Бульба» та 5 міфів про козаків (відео)

Чого не писав Микола Гоголь у повісті «Тарас Бульба» та 5 міфів про козаків (відео)

Читати